NABOSO

Deset kroků bosochodce

Už třetím rokem chodím naboso. Chodím tak, jen když mám chuť, což je skoro pořád.  Zhruba od března do října je má sezóna. V zimě jsem to zkoušel, ale to je mi zima. Chodím nejraději po lese, tam je nejpříjemnější terén. Silnice a chodníky mám taky rád, ale ne ve velkoměstech. Tam na to není klid.  Co mi tento způsob přepravy přináší, jsem shrnul do deseti základních bodů. Tady jsou:

1. Jsem spojen se Zemí  –  dostávám nepředstavitelné dávky energie, které vstupují chodidly do těla. Živí mě.

2. Jsem zdravější  –  má chodidla jsou masírována, svalstvo posilováno, klenba nožní je pak pružným tlumičem otřesů, které pak tolik nepůsobí na kolena, kyčle a páteř. Nebolí mě už hlava, což bylo dříve pravidlem.

3. Jsem otužilejší  –  doplněno o celkové otužování, má chodidla nejsou tak choulostivá na změny teplot, což se projevuje na celkovém zdravotním stavu. Běžná nachlazení se u mě vyskytují velmi zřídka, a když, tak ve velmi mírném a krátkém projevu.

4. Jsem bdělejší  – chodidlo je úžasný detektor, který i v noci funguje tak, že velmi rychle rozpozná ostrý předmět a vydá impulz, po kterém je noha stažena ze zamýšleného kroku. Zabolí to, ale nezraní.

5. Jsem klidnější  –  s bosýma nohama jen pomalu chodím. Rychlé pohyby zvyšují riziko zranění, proto je nutné věci podle toho zorganizovat.

6. Jsem citlivější  –  chodidla jsou dalším smyslem. Vibrace, teplota, vlhkost a struktura cesty, to je říše, kde vládnou bosé nohy.

7. Jsem bohatší  –  o vjemy i peníze. Cesta je každý den trošku jiná a boty jsem si už dlouho nekoupil.

8. Jsem pečlivější  –  vybírám si tu nejpříjemnější cestu.

9. Jsem  –   pokud bych měl definovat příslovečný přítomný okamžik, tak to je on. Jakmile totiž odhlédnu od cesty a má pozornost se zaměří na věci vzdálené, riskuji zranění.

10. Jsem sledovaný  – okolí zajímá především to, proč je člověk šťastný. Tak proč to nezkusit, polehoučku, s citem. Hezky krůček za krůčkem.

 

Naboso
Naboso v listí, mysl se čistí
Naboso v kamení, dává ti znamení
Naboso v rose, tělo je v ose
Naboso v mraze, boří se hráze
Naboso travou, mír letí hlavou
Naboso chvojím, s cestou se spojím